poniedziałek, 16 sierpnia 2010

Antologia poezji polskiej XX wieku / oprac. Joanna Rodziewicz ; wstęp oprac. Hanna Zawiślak
Podczas ostatniej kąpieli zatopiłam (nie książkę;) się w meandrach polskiej poezji XX w., a konkretnie to w jej antologii. Nigdy bym nie podejrzewała, że mój kontakt z liryką będzie aż tak owocny, zwłaszcza że odsuwałam-zupełnie zresztą niesłusznie-  poezję na obrzeża moich czytelniczych zainteresowań. Zawsze wydawało mi się, że potrzeba jakiegoś szóstego zmysłu, szczególnej wrażliwości, aby czytać i co więcej rozumieć wiersze. Jednak, jak się okazuje, potrzeba nie zdolności, ale chęci, dzięki którym można wznieść się na literackie "wyżyny". Bo przecież sztuka ma to do siebie, że każdy interpretuje ją na swój sposób, dla każdego znaczy coś innego. I tak też podchodzę do poezji. Poeta tworzy, ja nadaję temu znacznie niezależnie od tego " co autor miał na myśli".  
Antologia poezji polskiej XX w. to pozycja przeznaczona dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a przygotowana przez Joannę Rodziewicz, która dokonała wyboru wierszy oraz Hannę Zawiślak-autorkę rewelacyjnego wstępu pozwalającego na ogólne zapoznanie się z historią dwudziestowiecznej poezji polskiej. Jako, że jest to zbiór przeznaczony dla uczniów zawiera teksty najwybitniejszych polskich poetów począwszy od Leopolda Staffa, na Ewie Lipskiej kończąc. Na uwagę zasługuje również wcześniej wspomniany już wstęp, który przybliża sylwetki i twórczość poszczególnych poetów oraz ukazuje działalność grup poetyckich z Skamandrem i Awangardą na czele oraz skupionych wokół nich twórców. Nie będę oczywiście dokonywać tutaj analiz i interpretacji zawartych w tej antologii wierszy, bo kłóciłoby się to z tym, co napisałam wyżej, niemniej zachęcam do lektury i odkrywania przy pomocy liryki tego, co nam w duszy gra.

7 komentarzy:

 1. Raczej nie czytam poezji, jak zauważyłam ty do tej pory też. Może warto byłoby spróbować??? Nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poezja?? Rzadko ją czytam, więc może spróbuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra poezja nie jest zła. Niekoniecznie jednak skłaniam się ku klasycznym poetom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie czytałam wierszy, chyba trzeba to nadrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nowa recenzja u mnie, z tą różnicą, że zmieniłam adresy blogów.

  [ksiazka-moim-zyciem] --> [sekrety-ksiazek]
  [milosc-aniola] --> [poslancy-milosci]

  PS. Przepraszam, jeśli któregoś bloga nie czytasz i tylko ja mam Cię w linkach. Odwiedzam wszystkich po kolei i nie zwracam na to uwagi. Jeśli informacja ta Cię nie interesuje, po prostu usuń komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepraszam za zamieszanie, niestety w wyniku pewnego nieporozumienia musiałam zmienić ponownie nazwę bloga, tym razem ostatecznie.

  Czyli mój blog z recenzjami teraz znajdziesz pod adresem : [amica-libri]

  Jeszcze raz przepraszam za problem.

  PS. Ktoś pisał, że poprzedni link działa - owszem, przez jeszcze 5 dni. Później usunę tamten blog, który założyłam jedynie w celu takim, że jeśli ktoś czyta blog, ale nie ma swojego, by także wiedział o zmianie adresu. Będę już jedynie pod [amica-libri].

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiersze czytam tylko na lekcji polskiego i jak na razie nie zamierzam tego zmieniać. Kiedyś - na pewno :)

  OdpowiedzUsuń