niedziela, 26 września 2010

Woźna z wyższym wykształceniem (Ja, pani woźna - Ewa Ostrowska)

Nastała jesień, a wraz z nią - podobnie jak w Tv- nowy sezon recenzjowy. Mam nadzieję, że sezon ogórkowy na moim blogu został już zakończony nieodwołalnie i posty zaczną się pojawiać w regularnych odstępach czasowych. Kilka książek czeka cierpliwie na swoją kolej, a zacznę od tytułu, który przeczytałam błyskawicznie.
Ja, Pani woźna Ewy Ostrowskiej to książka na ciężkie czasy, kiedy każdy dzień stanowi zagadkę i przynosi różnego rodzaju,  nie zawsze jednak miłe, niespodzianki.
W przeciągu kilki dni życie Katarzyny Malickiej- redaktorki łódzkiego brukowca o iście zachęcającym tytule "Piękne Życie" zmienia się diametralnie. Traci pracę, a wraz z nią środki do życia, miłość i szacunek synka oraz męża, który znalazł miejsce u boku innej kobiety, co prawda nie młodszej i piękniejszej, ale z pewnością bogatszej. W takiej sytuacji trudno o optymizm, jednak początkowo Kasi go nie brakuje. Wytrwale poszukuje nowego zajęcia, ale wraz z narastającymi niepowodzeniami ten zapał topnieje razem z oszczędnościami zostawionymi na przysłowiową czarną godzinę. Zdesperowana Malicka gotowa jest na wszystko, nawet na podjęcie załatwionej podstępem posady w szkole podstawowej i bynajmniej nie w charakterze nauczyciela, ale ... woźnej. Jednak dopiero tam przekonuje się, że wyższe wykształcenie nie zawsze idzie w parze z kulturą osobistą, a już na pewno nie z empatią i wrażliwością. To właśnie w instytucji, która ma ma wychowywać do wartości Kasia doświadcza największego upokorzenia i zepchnięcia na margines szkolnej społeczności. Jednak nie wszystko przyjmuje czarne zabarwienie. Nawiązując przyjaźnie z pozostałymi "pracownikami administracji",  otwiera się na życie, z pokorą przyjmuje problemy dnia codziennego oraz nabiera przekonania, że są jeszcze na świecie ludzie, którzy potrafią bezinteresownie pomóc pomimo własnego niedostatku.
Książka bardzo budująca, krzewiąca nadzieję na lepsze jutro oraz wiarę w drugiego człowieka. Jedna z najlepszych polskich książek z kanonu tzw. literatury na obcasach bądź -jak kto woli -w spódnicy.  Naprawdę polecam. Ciekawa fabuła, postacie o różnych charakterach oraz ...element zaskoczenia , o którym pisać nie będę ;)

10 komentarzy:

 1. Autorke znam, jednak nie mam ochoty na tego typu książkę:p

  OdpowiedzUsuń
 2. Obyś już wróciła na dobre ;) A książka, może, może ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię literaturę w spódnicy, bardzo lubię i uważam, że jest niedoceniania - szczególnie ta polska, a przecież ma naprawdę wielu zwolenników (zwolenniczek).
  Po tę pozycję może i sięgnę, chociaż jakoś fabuła oparta na pomyśle przemiany poszkodowanego przez kopciuszka w księżniczkę nie przemawia do mnie...
  Ale nie mówię nie.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna, przyjemna i szybko się czyta. Pamiętam, że pochłonęłam ją bardzo szybko. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już kiedyś obiecałam sobie, że ją przeczytam. Twoje słowa potwierdzają, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba gdzieś już czytałam o tej książce. Może być bardzo pouczająca :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o niej, ale zachęciłaś mnie do tej książki

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam jedną z książek Pani Ostrowskiej i widzę, że ta również mogłaby mnie zainteresować ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Saro: Każdy ma swój gust, ale naprawdę zachęcam

  Justillo: Wróciłam chyba na dobre, a u ciebie miałam ostatnio problem z umieszczeniem komentarza. Nie wiem dlaczego

  Claudette: Tutaj właściwie jest odwrotnie. To z księżniczki bohaterka staje się kopciuszkiem:) Ciekawie napisana. Polecam

  Tucha: U ciebie wyniuchałam tę książkę :)

  Beatrix 73 : Warto

  Futbolowa: Też kilka razy natchnęłam się na nią przed czytaniem.

  Klaudio: To nic tylko czytać

  Meme : Spróbuj :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cześc . Dodałam cię już do obserwowanych . ; )
  Mam do ciebie jeszcze jedną proźbę , biore udział w drugim konkursie , czy mogłabyś wejść na jej profil , zacząc obserwować i napisać , że tą strone poleciła ci www.ambitiouslyxcrazy.blogspot.com/ ?

  PS Na pewno się odwdzięcze ! ; )
  Tu jest jej link :
  http://patricia-vintage.blogspot.com/2011/05/szerokie-ramiona.html#comments

  OdpowiedzUsuń